top of page
  • Yazarın fotoğrafıE.S.Erdönmez

Synapsis NX Bütünleşik Akıllı K/Ü Sistemleri

Synapsis NX Akıllı K/Ü Sistemleri, dünyada IMO performans kriterlerini ve IEC test standartlarını karşılayan ilk bütünleşik navigasyon sistemidir. Synapsis NX, gelişmiş ve yeni nesil sistem mimarisi ile hizmet vermektedir. Bu nedenle Synapsis isminin sonunda (NX - Next Generation) yeni nesil anlamına gelen takı kullanılmaktadır. Raytheon Anschütz firması tarafından geliştirilmiştir.


Synapsis NX güvenli, basitleştirilmiş ve verimli navigasyon anlamına gelir. Gemi üzerinde güvenilir ve emniyetli bir otomasyon ve kontrol algoritması yanında az sayıda personel ile platform sistemlerinin işletilmesini sağlamaktadır. İlgili tüm navigasyon sistemlerini entegre eden görev odaklı çok işlevli iş istasyonlarına sahiptir. Yeni nesil kullanıcı arayüzleri sayesinde operatörler taktik durumun doğrulanmış bir resmini alır, gereksiz iş yükünden kurtulur. Doğru karar vermek için gerekli olan yeterli gözlem ve karar verme süresi elde ederler. Durumsal farkındalığın üst seviyede olması sağlanır. Bu durum daha güvenli seyir ve daha verimli gözcülük anlamına gelir.


Bu sistemde bulunan K/Ü Entegrasyon Platformu (Bridge Integration Platform - BIP), sistemin “beyni” olarak hizmet eder ve operatörü etkin bir şekilde destekler. Aynı zamanda sistem akıllı merkezi yönetimi aracılığıyla tutarlı ve doğrulanmış verilerin dağıtım hizmetlerini gerçekleştirir. BIP, operatörün yalnızca tek bir konsol ile birden fazla iş istasyonu ile etkileşime girmesine izin verir. Bu sayede uzaktan denetsel kontrol imkanları da sağlanmaktadır. BIP ayrıca diğer sensörlerden ve seçilen gemi sistemlerinden elde edilen verilerin akıllı ve modüler bir entegrasyonunu sağlar. Çalışma sırasında bu verilerin analizini ve kontrolünü sağlar.


Synapsis NX, az sayıda ve basit bileşenleri kullanarak bütünsel bir sistem konsepti oluşturmayı hedeflemiştir. İş istasyonlarında standart küçük masaüstü bilgisayarları kullanılır. Sensörlerden veya diğer cihazlardan toplanan bütün veriler LAN bağlantı portları gibi standart ve evrensel olarak her yerde kullanılan portlar vasıtasıyla sisteme entegre edilir. Bu nedenle her hangi bir kurulum veya kablolama gibi altyapı maliyetine ihtiyaç duyulmaz. Herhangi bir sistem düzenine adaptasyon sağlar.


Synapsis NX kullanılan gemilerde operatörler aşağıda belirtilen avantajlara sahiptir:

· Akıllı rota planlama

· Tek kişinin icra edebileceği K/Ü operasyonları

· Otomatik olarak rota kontrol ve izleme imkanı

· Diğer sistemlerle kolay entegrasyon

· Kullanıcı dostu arayüzler ve uygulama kolaylıkları

· Veri bütünlüğünü ve güvenilirliğini sağlayan altyapı ve yedeklenen ağ sistemi

· Yüksek güvenilirlikle seyir faaliyetleri imkanı

· Harita güncellemeleri ve hava tahminleri için online sipariş imkanı

· Dokunmatik ekran kullanım kolaylığı


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page